Виїзджаєте за кордон з дитиною, а ваш автомобіль обладнаний дитячим автокріслом?

Майже всі водії знають про небхідність встановлення дитячих автомобільних крісел при перевезенні дітей, але більше 80% українців нехтують данним правилом та безпекою. Тому сьогодні поговоримо про облаштування автомобіля автокріслами їх призначення, класифікацію та які штрафні санкції застосовуються за кордоном до невідповідальних водіїв.

Отже, основне призначення дитячого автокрісла — це забезпечити безпеку дитити на випадок ДТП, при екстренному гальмуванні чи при різких маневрах. Важливим є те, щоб дитяче сидіння було правильно закріплено в салоні автомобіля, а дитина в ньому надійно пристебнута. Тому перед використанням обов'язково ознайомтесь з інструкцією по експлуатації, та проконсультуйтесь з продавцем. Дитячі автокрісла допомагають малюкам подорожувати з комфортом, тому що при розробці конструкції враховують антропометричні дані дитини. У відповідності цих данних існує класифікація, що є загально прийнятою до Правил ЄЕК ООН. Випущені дитячі крісла можуть відповідати одній, або декільком ваговим та віковим группам і вони є наступними:

            Усі дитячі автокрісла повинні відповідати Європейському стандарту безпеки ECE 44/04, мати відповідне маркування і бути перевірені в численних краш-тестах. Дитячі утримуючі пристрої мають термін придатності. В середньому, у багатьох автокрісел він закінчується через 6 років з дати виготовлення, хоча цей термін може змінюватись в залежності від виробника.

            Вивчивши дані, вчені США виявили, що якби дитячі автокрісла встановлювалися в центрі на задньому сидінні, тоді на 43% менше було б дітей до трьох років, які отримали травми в автокатастрофі. Результати були засновані на даних 4790 автомобільних аварій за участю дітей від трьох років і молодше в період між 1998 і 2006 роках. У зв’язку з цим, центральне положення вважається найбезпечнішим, але найрідше використоване батьками.

Які штрафні санкції чекають на водіїв за кордоном, що не мають авто крісел при перевезенні дітей?

            В країнах ЄС використання дитячих автокрісел є обов’язковим вже близько 20 років. У Польщі  обов’язкове використання ременів безпеки водієм і пасажирами, при цьому діти до 12 років (зростом до 150 см) повинні подорожувати тільки в спеціальному автокріслі. Штрафи за відсутність дитячого автокрісла складає -150 zł (близько 1 300 грн). В США штраф за таке порушення доходить до 500 доларів. У Німеччині за відсутності в автомобілі дитячого крісла доведеться заплатити штраф 40 євро. В Італії сума стягнення становить 71 євро, а у Франції – 90 євро, та дітям до 10 років заборонено сидіти на передніх сидіннях, якщо задні сидіння вільні. Найвищі штрафи відзначаються в Австрії. За відсутність дитячого сидіння сума штрафу може досягати 5000 євро з конфіскацією прав. У Хорватії та Литві дітям до 12 років заборонено сидіти на передніх сидіннях. Виняток становлять лише діти до 2 років у спеціальному сидінні при вимкненій подушці безпеки. На Кіпрі без винятків забороняється перевозити на передньому сидінні дітей молодше 5 років. В Люксембурзі  дітей від 3 до 17 років менше 150 см зростанням повинні перевозити в автокріслі тільки на задніх сидіннях. На території Європи, правила схожі, але кожна країна самостійно встановлює свої норми безпеки. Тому, вирушаючи у подорож з дітьми, ознайомтеся з правилами дорожнього руху тих країн, які Ви плануєте відвідати.

            Що до нашої держави, то на початку осені  2017 року Верховна Рада України розглядала законопроект №6720 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо безпечного перевезення дітей в автотранспортних засобах)". Народні обранці пропонували закріпити обов’язковість перевезення дітей у спеціальних кріслах на законодавчому рівні та внести відповідні зміни в ст. 16 закону "Про дорожній рух". Окрім цього, за таке порушення планували виписувати штраф на 255-340 грн, але нажаль змін не набрали чинності. Тому наразі, батьки мають самі розуміти значимісь безпеки своїх дітей.  Безпечної вам дороги, та гарних подорожей!